logo filosofie politika zajímavosti diskuze nadpis
Proč občané České republiky sponzorují maková pole v Afghánistánu?

  18.01.2010; 20:00

     Současná, napříč politickým spektrem zbastlená, vláda České republiky dále přispívá k rekordnímu zadlužování občanů. Přes veškerý mediální humbuk kolem ekonomické krize a skuhrání nad výší schodků státního rozpočtu, nadále rozhazuje svěřené peníze.
     Další perlou těchto „odborníků“, konkrétně místopředsedy vlády a zároveň ministra obrany Martina Bartáka, je požadavek na vyslání dalších žoldnéřů do Afghanistánu. Vystudovaný lékař, tedy laik v rezortu obrany, vystoupil v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24. Podle jeho názoru dělá ČR málo pro spojence v NATO, konkrétně pro USA a prohlásil mimo jiné i toto: „My jsme velmi často zvyklí brát a už o něco hůř dáváme.“. Taková drzost vyráží dech. ČR dlouhodobě sponzoruje agresivní politiku vůdců USA a jen bezpečnostní opatření s tím spojená, stojí české daňové poplatníky miliardy ročně. Nemluvě o tom, že tito údajní spojenci nám ještě diktují, kolik vlastně potřebují našich vojáků pro čistě jejich zájmy. Tedy pokud naším zájmem není celosvětově zhoršená bezpečnostní situace a další nesmyslné utrácení vypůjčených peněz.
     Aktuálně chce partička dlouhodobě vládnoucí USA, alespoň pět tisíc dalších žoldnéřů od spojenců. Bartákův výrok: „My musíme vyjít potřebám spojenců, ne pořád nabízet, co by v dané chvíli bylo pouze politicky průchozí.“, je jen jednou z mnoha perel, které se mu v tomto pořadu podařily. Po takovém neomaleném výroku si alespoň trochu soudný člověk musí zoufat a ptát se: Čí zájmy tento pán vlastně prosazuje? Občanů ČR samozřejmě ne, tomu už dávno nikdo soudný nevěří u jakéhokoli vrcholového politika. Tedy snad alespoň hájí zájmy těch politiků, kteří ho dosadili do funkce? Ani to ne, on rovnou posluhuje zámořské partičce lumpů, co oblbují svět mediální loutkou správné multikulturní barvy, aby získali pro své zločiny alespoň část veřejného mínění. Jestli to dělá z přesvědčení nebo bere další plat, je už nepodstatné. Samotné vyjadřovací schopnosti, páně Bartáka, jsou spíše slabší, což bych mu klidně odpustil, kdyby vědomě nemlžil o financích, kosovské misi a tak dále. Zarážející skutečností je, že on i další účastník Otázek, místopředseda vlády Jan Kohout, téměř jistě vědí, že v polovině tohoto roku budou muset najít další peníze na tyto mise. Člověk pak žasne nad tím, proč vlastně vláda sestavuje a parlament schvaluje rozpočet, který je od počátku neufinancovatelný?
     O co tedy v Afhganistánu vlastně jde? Při pohledu na mapu se nabízí sevření Iránu do kleští pro případný „spojenecký“ útok. Odvážnější publicisté typu Webster Tarpley se domnívají, že USA chtějí útočit i na Pakistán. V každém případě, když už v Afghanistánu US Army je, tak si CIA s největší pravděpodobností přihrává nějakou tu tunu opiátů navíc, pro své řekněme, ne úplně chválihodné akce, o kterých se svět nemá nic dozvědět. Zajímavé je, že za vlády Talibanu Afghanistán produkoval méně heroinu než třeba Pakistán a nyní se na světové produkci této drogy podílí více jak 90%. Pod dohledem spojeneckých vojsk se tedy z Afghanistánu stala drogová velmoc. Zřejmě spojenci chtějí vybudovat nějakou alternativní drogovou demokracii, jejíž HDP je tvořen ze 60% z výroby tvrdých drog.
     Takže jaká je odpověď na otázku v nadpisu článku? Neradostná, většinou o tom nevědí, protože je to vůbec nezajímá.

RJ

diskuze k článku »»

čára
Odkazy:
Otázky Václava Moravce

V případě připomínek se obracejte na e-mail: admin@drzyobcan.cz
© Radek Jíra 2009-2010